Компартмент-синдром (79.3 KiB, 3869 downloads)

Компартмент-синдром (синдром тривалого стиснення тканин) є станом, при якому зовнішній та внутрішній тиск у обмеженому просторі призводять до набухання кінцівки. Це відносно рідкісне ускладнення після використання джгута. Компартмент – місце між двома шарами фасції у групі м’язів. Малесенька кількість рідини у цьому просторі зазвичай дозволяє групі м’язів скорочуватися і розслаблюватися всередині фасції. Там немає місця для додаткової рідини. Зазвичай першим симптомом компартмент-синдрому є біль, що сильнішає і наркотики його не полегшують. Інші симптоми включають м’язову слабкість, парестезію (відчуття оніміння, поколювання), послаблений або відсутній пульс, напружену шкіру кінціки та, у деяких випадках, незворотній параліч.

Причини

Поєднання зовнішнього тиску та збільшення кількості речовини між фасціями через травму або хірургічне втручання може спричинити компартмент-синдром. Як і пост-турнікетний синдром, це ускладнення виникає внаслідок часу ішемії через джгут. Тривале використання джгута призводить до зменшення кислотності (pH), зростає проникність капілярів, продовжується час згортання крові, що разом призводить до розвитку компартмент-синдрому.

Лікування

Введіть бікарбонат натрію 1міліграм-еквівалент/кг внутрішньовенний укол.

Фасцитомія

Показання для фасцитомії у несприятливому бойовому середовищі (невідкладна хірургічна допомога у військових умовах):

  1. 4-6 год затримки після ушкодження судин
  2. Поєднання ушкоджень вен та артерій

              C.Перев’язування артерій

  1. Супутній перелом/роздавлення, ушкодження м’яких тканин, набряк м’язів чи фрагментарний некроз
  2. E. Напружений компартмент/тиск у компартменті перевищує 40 мм. рт.ст.
  3. Профілактика для пацієнтів з тривалим часом транспортування чи тривалими періодами, коли неможливе стеження за пацієнтом (недоступна хірургічна допомога)
Share This