В рамках проекту сертифіковані військові, які вже пройшли тренінг, разом зі спеціалістами – психотерапевтами діляться досвідом, знаннями та навичками в рамках «Відкритої школи». Вже пройшло дві зустрічі на яких учасники ділились тим, з чим зіштовхуються військові та їх оточення (сім’я, друзі, близькі люди) при поверненні додому з зони бойових дій.

Як тіло та психіка реагують на стресові/шокові стани.

Базові поняття шоку, травми, ПТСР.

Що таке Его, що відбувається з Его в шокових станах, що призводить до травми.

Три частини нашої свідомості.

Що таке емоції та інстинкти, де вони «живуть» в нас, які вони бувають, яка між ними різниця.

«Виключення» з реальності.

Бійці ділились власним досвідом, через що їм довелось пройти та як вони з цим справлялись: конфлікти з коханими, родинами, втрата себе, як частини соціуму, бажання повернутись в зону бойових дій навіть після поранень та втрати боєздатності.

Нові відношення свого «Я» з рідними, друзями, коханими. Як не стати «чужим» для всіх та самого себе.

Наприкінці першої зустрічі бодинаміст-практик дав трошки інформації на чому базується тілесно орієнтована терапія Бодинаміка, які акценти в бодинамічному підході. Який зв’язок між тілом та емоціями, концепцію роботи з емоціями/шоком/травмуючими спогадами через роботу з тілом.

На другій зустрічі пояснили концепцію взаємозв’язку тіла, емоцій, інстинктів та духовної складової. Пояснили основні поняття та принципи тілесно орієнтованого підходу до робот із собою. Вправи для розвинення та підвищення свідомості в тілі. Пояснили базові поняття «заземлення» та «центрування», та показали базові вправи/техніки, які допомагають розвинути ці навички. Регулярна робота навіть з такими базовими вправами розвиває відчуття тілесності та свідомості, можливість краще відчувати своє тіло, його реакції на оточуючі фактори, в тому числі на зміни в тілі при стресових та шокових станах. Така підвищена свідомість в тілі дозволяє вчасно відслідковувати та відчувати зміни в тілі, викликані змінами в оточуючому середовищу та дозволяє більш контрольовано та спокійно реагувати на ці зміни. Таким чином, розвинуте відчуття тіла дає можливість контрольовано реагувати на стресові стани та приймати більш виважені рішення в стресових умовах.

Основні поради для тих, чий товариш або рідна людина повертається зі Сходу:

  • У військових відбуваються якісні зміни сприйняття, розуміння та відчуття справедливості. Для них світ «чорно-білий».
  • дайте їм час і особистий простір. Якщо є можливість виділити окрему кімнату – зробіть це.
  • Забезпечте можливість вдовольнити базові потреби: душ, їжа (смачна і звична до нього, можна запитати у мами, що він найбільше любить), сон (навіть якщо це 18 годин на добу), простір, час на самоті.
  • Не чіпляйтесь з допитами та некоректними питаннями, на кшталт: «Ну і як там було?», «Сєпарів бачив?», «Ти вбив когось?», «Коли це все закінчиться?»…і т д.
  • Ні в якому разі не підходьте до військових зі спини! Не намагайтесь пожартувати таким чином над ними. Як мінімум ви ризикуєте ходити з підбитим оком, або втратити пару зубів.
  • Не свистіть. Цей звук схожий до того, з яким прилітають міни при обстрілі.
  • Ходіть на прогулянки: парк, ліс, база відпочинку. Розмовляйте на сторонні теми. Уникайте тем війни та політики. Проводьте час спокійно та приємно.

У бійців можуть бути розлади сну, кошмари, флеш беки – це нормально і в нормі має пройти через 6-9 місяців.

Часто можна спостерігати реакцію «впасти і сховатись» при гучних різких звуках. Не дивуйтесь і не смійтесь з цього. Саме ці навички, що вже перейшли в рефлекси, врятували життя вашому товаришу/коханому.

Жінки! Сходіть зі своїми коханими на побачення. За той час, який ви провели окремо, кожен в своїй системі переживань, ваші світи/парадигми/світогляди міняються. Змінився ваш коханий. Змінились і ви. Сходіть на побачення та дізнайтесь, якими ви тепер стали. Відкрийте нові сторони один одного. Шукайте нові зони комфорту для вашої пари.

Пам’ятайте, що всі реакції військових, що нещодавно повернулись з зони бойових дій є абсолютно нормальними реакціями тіла та психіки на ненормальні обставини, в яких людина знаходилась довгий час.

Що читати, бійцям, які повернулись і шукають себе:

Що читати, аби краще зрозуміти, через що проходить ваш друг/кохана людина:

  1. «Поки є вівторок» Луїс Карлос Монталван
  2. «Повернення» Еріх Марія Ремарк

Автор – організатор тренінгу Артем Денисов.

Контакти: [email protected] тел. 099-352-45-02

Share This