Шкала коми Глазго (138.0 KiB, 4001 downloads)

Шкала коми Глазго (Glasgow Coma Scale) (ШКГ) – неврологічна шкала, створена як надійний, об’єктивний спосіб вияснити стан свідомості людини як при початковому, так і при повторних оглядах.

  Реакція очей      Вербальна реакція Моторна реакція
1 Не відкриває очей Не видає звуків Не рухається
2 Відкриває очі як реакція на больовий подразник Нерозбірливі звуки Патологічне випрямлення як реакція на біль (децеребраційна поза)
3 Відкриває очі як реакція на голос Вимовляє недоречні слова Патологічне згинання як реакція на біль (декортикаційна поза)
4 Самостійно відкриває очі Розгублений, дезорієнтований Відсувається від больового подразника
5 - Зорієнтований, нормально розмовляє Локалізує біль (цілеспрямований рух до місця подразнення)
6 - - Виконує команди

 

Шкала складається з трьох тестів: реакції очей, вербальної та моторної реакції. До уваги береться як окремі показники, так і їх сума. Найнижчою сумою може бути 3 (глибока кома або смерть), а найвищою – 15 (повністю притомна людина).

Реакція очей:

Є чотири ступені, починаючи з найважчого:

  1. Не відкриває очі.
  2. Відкриває очі як реакцію на больовий подразник (периферальний больовий подразник, наприклад стискання лунки нігтя пацієнта, є набагато ефективнішим, ніж центральні подразники, такі як стискання трапецієвидного м’яза, завдяки ефекту гримаси).
  3. Відкриває очі на голосовий подразник (не плутайте з пробудженням сплячої людини; такі пацієнти отримують 4 бали, а не 3).
  4. Самостійно відкриває очі.

Вербальна реакція

Є п’ять ступенів, починаючи з найважчого:

  1. Вербальна реакція відсутня.
  2. Нерозбірливі звуки (стогін, проте без слів).
  3. Недоречні слова (випадкові слова або вигуки, проте не розмовний обмін фразами. Вимовляє слова, але не речення).
  4. Розгублений (пацієнт зв’язно відповідає на питання, проте дещо розгублений та дезорієнтований).
  5. Орієнтований (пацієнт зв’язно та доречно відповідає на запитання про його ім’я, вік, де і чому він знаходиться, рік, місяць тощо).

Моторна реакція

Є шість ступенів:

  1. Моторна реакція відсутня.
  2. Децеребраційна поза, підкреслена болем (реакція м’язів-розгиначів: аддукція (рух до середньої лінії тіла) рук, внутрішнє приведення плечей, поворот передпліччя досередини, випрямлення ліктів, згинання зап’ясть та пальців, випрямлення ніг, розгинання стопи).
  3. Декортикаційна поза, підкреслена болем (реакція м’язів-згиначів: внутрішнє приведення плечей, згинання передпліч та зап’ясть зі стиснутими кулаками, розгинання стопи).
  4. Відсування від больового подразника (відсутнє нормальне положення; не може підняти руку вище підборіддя при супраорбітальному (надочному) больовому подразнику, проте відсуває руку, якщо стиснути ніготь).
  5. Локалізує біль (цілеспрямовані рухи до больового подразника; напр. піднімає руку вище підборіддя, якщо застосувати супраорбітальний тиск).
  6. Виконує команди (пацієнт виконує прості завдання)

 

Share This