Медсанбат в Очакове

Застосування

Білий фосфор може використовуватися для знищення ворожого обладнання або обмеження видимості. Він застосовується проти транспортних засобів, місць збереження горючих речовин та боєприпасів і місць знаходження ворожих спостерігачів.

Крім того білий фосфор є речовиною, що надзвичайно ефективно виділяє дим, швидко загоряється і негайно утворює димову завісу. Тому поширені боєприпаси з білим фосфором, особливо димові гранати для піхоти, в артилерії та для мінометів. Вони утворюють димові завіси, щоб приховати переміщення, позиції, інфрачервоні сліди або місце стрільби.

Снарядом можна вистрілити з таким часом затримки, щоб він вибухнув у повітрі. Найчастіше білий фосфор використовувався під час ІІ Світової війни для створення димових завіс, трасуючих снарядів, запальних снарядів, ручних гранат, кольорових вогнів та трасуючих куль.

Форма

БФ є воскоподібною речовиною від безколірного до жовтого світлопроникного кольору з гострим запахом часнику. Форма, у якій він використовується військовими, надзвичайно активна і загорається від контакту з киснем. БФ є самозапальним матеріалом, тобто загорається спонтанно.

При контакті з повітрям, БФ самостійно спалахує і швидко окислюється до пентоксиду фосфору. Тепло, що виділяється при цій реакції, настільки сильне, що речовина спалахує жовтим полум’ям і виділяє густий білий дим. Фосфор також світиться у темряві, і ця його властивість використовується у трасуючих кулях.  Ця хімічна реакція продовжується або доки весь матеріал не вигорить або фосфор не буде перекритий доступ кисню. До 15% БФ залишається всередині обгорілого шматка і може заново загорітися, якщо обвуглену частину збити і БФ вступить у контакт з повітрям.

Ушкодження

БФ спричиняє болючі хімічні опіки. Опік зазвичай є некротичною ділянкою жовтуватого кольору та з характерним часниковим запахом. БФ є високо жиророзчинною речовиною і тому вважається, що він швидко проникає крізь дерму, коли його частинки потрапляють під шкіру. Через його підвищену жиро розчинність, багато хто вважав, що такі ушкодження призводять до тривалого заживання ран. Цей факт не був ретельно досліджений, тому можна заявити лише те, що опіки від БФ є малою частиною хімічних опіків, які усі зазвичай призводять до тривалого заживання.

Розжарені частки БФ можуть спричиняти значні опіки. Фосфорні опіки шкіри глибокі та болючі; утворюється твердий струп, оточений везикуляцією (пухирями). Ці опіки зазвичай численні, глибокі та різного розміру. Потрапляння БФ у око призводить до важких ушкоджень. Частки БФ продовжують горіти, доки не перекрити доступ атмосферного кисню. Контакт з цими частками може призвести до місцевих опіків. Така зброя особливо підступна, оскільки БФ продовжує горіти, доки не вигорить весь. Якщо людина потрапила під БФ, він може горіти аж до кістки. Опіки зазвичай обмежені ділянками відкритої шкіри (верхні кінцівки, обличчя). Опіки часто є 2 або 3го ступеня через швидке спалахування і високі ліпофільні властивості білого фосфору.

Допомога

Якщо палаючі частки БФ прилипли до одягу, швидко зніміть цей одяг, поки БФ не пропалив його до шкіри. Швидко зніміть увесь одяг, уражений фосфором, щоб запобігти ушкодженням шкіри. Якщо це неможливо,  занурте шкіру або заражений одяг у холодну воду або зволожте сильно щоб загасити за запобігти вогню. Тоді негайно зніміть уражений одяг і промийте уражені ділянки шкіри розчином бікарбонату натрію або холодною водою. Змочіть шкіру та усуньте видимі частки фосфору (бажано під водою) негострим предметом (руків’ям ножа тощо) або пінцетом. Не торкайтеся фосфору пальцями! Занурте знятий фосфор або одяг з фосфором у воду або дозвольте вигоріти у підходящому місці. Закрийте фосфорні опіки вологою пов’язкою та зволожуйте її щоб запобігти повторному загоранню. Пацієнтів з фосфорними опіками важливо накладати пов’язки, просочені фізрозчином, щоб запобігти повторному загоранню фосфору при контакті з повітрям.

Дехто рекомендує промивати шкіру 0,5-2,0% розчином сульфату міді або пов’язками, просоченими сульфатом міді. Рани можна промивати 0,1-0,2% розчином сульфату міді, якщо наявний. Запобігайте тривалому контакту будь-яких розчинів сульфату міді з тканинами, швидко промивши водою або фіз.розчином, оскільки є певна загроза отруєння міддю. Можливо, знадобиться повторити заходи першої допомоги, щоб повністю усунути весь фосфор.

Білий фосфор – дим

БФ при горінні утворює димову завісу. Фосфорні дими утворюються багатьма вибуховими снарядами, деякі з яких при вибуху можуть розкидати частки не повністю окисленого білого фосфору. Дими ускладнюють видимість і використовуються для приховування військ, обладнання, ділянки. У грудні 1994 в бою за Грозний (Чечня), кожний четвертий чи п’ятий російський артилерійський чи мінометний снаряд був димовим снарядом або снарядом з білим фосфором.

Більшість димів не є небезпечними у концентрації, яка підходить для маскувальних цілей. Проте будь-який дим може бути небезпечним, якщо концентрація буде високою, або контакт з димом буде достатньо довгим. Медичний персонал повинен бути готовим до лікування потенційних реакцій на військові дими, якщо вони використовуються на фронті.

При бойових операціях не було постраждалих від диму БФ. Білий фосфор утворює гарячий густий дим, що складається з часток фосфорного пентоксиду, вологе повітря перетворює їх у фосфорну кислоту. Ця кислота, залежно від концентрації та тривалості контакту, може спричинити різноманітні поверхневі подразнення. Найчастіше зустрічаються подразнення очей та подразнення слизових оболонок. Такі скарги спонтанно знижуються, коли солдата забирають з місця контакту. При сильному контакті може початися сильний кашель, через що важко буде використовувати протигаз. Немає задокументованих випадків смерті через вплив фосфорного диму.

Невоєнне застосування

Білий фосфор використовується практично у всіх продуктах – від газованих напоїв до зубної пасти. Він використовується для утворення фосфорної кислоти та інших хімічних речовин, що застосовуються у добривах, харчових добавках та мийних засобах. Раніше незначні об’єми білого фосфору використовувалися у пестицидах та феєрверках.

Останнім часом концентровані фосфорні кислоти стали надзвичайно важливими для сільського хазяйства та фермерства. Світова потреба у добривах спричинила рекордні рівні виробництва фосфатів.

Інший вплив на здоров’я

Без лікування може розвинутися системна токсичність. Лікування полягає у зовнішньому використанні розчину бікарбонату для нейтралізації фосфорних кислот та механічному видаленні часток. Лампа Вуда (лампа чорного світла) у затемненому приміщенні може виявити люмінесцентні частки. Ранніми ознаками системної інтоксикації фосфором є біль у животі, жовтуха та запах часнику з рота. Тривале вдихання випарів може спричинити анемію а також кахексію і фосфорний некроз нижньої щелепи, некроз кісток. Найкоротшим періодом впливу фосфорних випарів, що призвів до некрозу кісток, було 10 місяців, найдовшим – 18 років.

Share This