Возвращение домой (110.8 KiB, 1194 downloads)

Нарешті дочекалися!

Хвилююча зустріч і радість, що все скінчилося. Та, на жаль, інколи стається так, що багато випробувань ще попереду. Навіть якщо ваш захисник повернувся цілим та неушкодженим, він був свідком і безпосереднім учасником жахливих подій і часто хоче забути це як страшний сон. Людина, що повернулася з війни, може реагувати занадто агресивно на, здавалося б, звичайні життєві ситуації, або ж, навпаки, стати емоційно «замороженою». Інколи вам може здаватися, що людина, що повернулася, вам незнайома, і потрібно наново будувати довіру і втрачену близькість.

Після повернення проводьте час всі разом, забезпечте можливість перебування бійця віч-на-віч з кожним членом сім’ї, а також давайте йому час побути наодинці. Не бійтеся запитувати, але не наполягайте, забезпечте увагу дітям, говоріть про власні переживання, виражайте турботу, пам’ятайте про дійсно важливе, адже, побувавши на війні, військові часто дратуються через невинні зауваження про не винесене сміття чи брудний килимок, тому що після пережитого, це здається їм зовсім неважливим. Дайте час вашій близькій людині, не поспішайте і висловлюйте впевненість що вам разом вдасться з цим справитися..

Часті конфлікти, проблеми в соціумі, агресивні прояви, що можуть нести небезпеку, тривала апатія, вживання алкоголю, думки про самогубство, насильство – шукайте допомоги у психологів, священників. Інколи самі члени сім’ї відчувають злість, переживають депресію, починають уникати близькості та розмов про травмуючи події. Читайте інформацію про ПТСР, навчіться технік управління гнівом, намагайтесь не критикувати, зосереджуйтесь на тому, що у вас спільного, спілкуйтеся з родинами інших військових. Час, любов і терпіння разом із професійною допомогою зможуть здолати будь-які труднощі.

Нещодавно у вільному доступі з’явилася пам’ятка для сімей, де ви зможете отримати більше інформації. Повернення із зони бойових дій. Пам’ятка для сімей військовослужбовців, які повернулися з зони АТО. За ред. – Майстренко Т.М, переклад з англ. – Масик О.Л. 

_doc (1)

Таблиця з сайту – http://www.heartsmovingmountains.com

Автор: Лідія Касянчук, психолог.

 

Share This