Автор: координатор Медсанбат Дмитро Фомін
Критична кровотеча — головна небезпека для бійця на полі бою. Навичкам того, як зупинити втрату крові приділяється найбільше уваги як на тактичних тренуваннях, так і під час навчання цивільного населення. Сьогодні вже ні в кого немає сумнівів щодо доцільності комплектації індивідуальної аптечка бійця турнікетом. Незважаючи на те, що по наявності у підсумках все ще лідирує «Есмарх», все ж кращою практикою в Україні вважається САТ.
З розділу «це цікаво»: тринадцять видів турнікетів тестувалося флотом США, перш ніж вибір припав на CAT і SOFT-T.
До речі, ці дві моделі не є лідерами за швидкістю зупинки кровотечі та ефективності, але зате у них найменше відмов і проблем у використанні.
Найшвидший турнікет на сьогоднішній день це SAVE. На цьому відео його порівнюють з CAT.
Найефективніший (92%) EMT (його застосовують в медеваках).
Для довідки: CAT — 79%, SOFT-T- 62%
Думаю, серед читачів цього тексту немає тих, хто вважає намотування джгута на приклад автомата гарною ідеєю. Тим більше, вам буде цікаво ознайомитися з даними щодо використанню турнікетів після носіння їх на бронежилетах і розгрузках.
Отже, дослідження проведене в Афганістані показало: у разі розташування САТ вищеописаним способом, його ефективність падає до 57%. Більш того, 12% пристроїв взагалі зламалися. Водночас, турнікети які знаходилися в IFAK показали контрольну ефективність. Це ще одна причина, чому в IFAK II один з турнікетів знаходиться в окремому підсумку, який можна кріпити в зручному для бійця місці.
Ще трохи статистики про використання «імпровізованих турнікетів». Після вибуху на бостонському марафоні була зібрана і оброблена медична інформація по всім постраждалим.
Оскільки парамедики, ні поліція не були готові одночасно прийняти більш ніж 280 поранених, багатьом з них була надана некваліфікована медична допомога. А саме: накладені кровоспинні джуги з підручних засобів. У результаті: джгути без елемента закручування (воротка) продемонстрували повну (100% випадків) неефективність.
При використанні імпровізованого елемента закручування в 32% випадків крововтрата була зупинена. Важливе зауваження: найбільш ефективними виявилися випадки з одночасним накладенням на поранену кінцівку двох саморобних джгутів. Жоден з постраждалих фізично не зміг зупинити собі критичну кровотечу за допомогою ременя або інших елементів одягу.
І на закінчення: згідно з американською військово-медичною статистикою, на сьогоднішній день, у 17% відсотків поранених, які доправлені до госпіталів із критичною кровотечею, виникають ускладнення, що виникли через неповністю закручений або розкручений у процесі транспортування турнікет.